26/01/2026
„Je lepší si nic nemyslet.“
Jedna ze základních pouček mediace.
Mediátor si o klientech nic nemyslí.
Nemá názor na to, kdo má pravdu ani jak by se měli rozhodnout.
A už vůbec to nedává najevo.
Jenže…
Jsme taky jen lidi.
Když mi před mediací přijdou podání, která účastníci posílali k soudu,
často se mi hlavou mihne myšlenka:
👉 „Tady to asi půjde těžko.“
👉 „Tady jsou od sebe hodně daleko.“
A skoro pokaždé je to úplně jinak.
Jedna z posledních mediací tak přesně vypadala.
Z návrhů to působilo, že jejich představy jsou neslučitelné.
Stačilo ale zachytit jednu klíčovou větu,
použít správnou mediační techniku
a na stole byla zcela nová varianta řešení.
Taková, se kterou odešli
👉 oba
👉 spokojení
👉 s finální dohodou.
A možná nejvíc překvapení byli oni sami.
Jak lehce se nakonec dokázali dohodnout.
Takže si znovu potvrzuji:
nemá smysl si o situaci klientů cokoliv myslet.
Má smysl věřit lidem, že řešení najdou.
A věřit mediaci, že k němu dokáže bezpečně dovést.
Mediátor totiž nerozhoduje.
Jen provází,
aby řešení dávalo smysl hlavně těm,
kteří s ním budou žít.