Pszichosztori

Pszichosztori Beros Loretta pszichológus, vállalkozásfejlesztés mesterszakon végzett közgazdász oldala
🌱 Pszichosztori Klub
🎥 Connector Podcast
👩‍💻 The Business Mirror
(3)

Beros Loretta pszichológus-jelölt, viselkedéselemző, vállalkozásfejlesztő közgazdász, life és business coach oldala

A megfelelési kényszert és az alkalmazkodást nagyon könnyű összekeverni. Pedig nem ugyanaz.Kívülről nézve akár ugyanúgy ...
12/06/2026

A megfelelési kényszert és az alkalmazkodást nagyon könnyű összekeverni. Pedig nem ugyanaz.

Kívülről nézve akár ugyanúgy is nézhetnek ki:

Mindkét ember figyelembe veszi a másikat.
Mindkét ember kompromisszumot köt.
Mindkét ember képes lemondani bizonyos dolgokról a kapcsolat érdekében.

A különbség nem a viselkedésben van. Abban van, hogy mi történik közben belül:

Az alkalmazkodás egy szabad döntés. A megfelelési kényszer egy félelemből vezérelt túlélőstratégia.

Amikor alkalmazkodsz, tudod, hogy mit szeretnél, mit gondolsz és mit érzel. Egyszerűen mérlegeled a helyzetet, és úgy döntesz, hogy most a kapcsolat, a csapat vagy a másik ember szempontja fontosabb.

Nem azért mondasz igent, mert muszáj. Hanem mert a helyzetet kiértékelve úgy döntöttél, ezt akarod.

És ami a legfontosabb: ha szükséges lenne, képes lennél nemet mondani is.

A megfelelési kényszer egészen más. Ott sokszor már az sem világos, hogy te valójában mit szeretnél, mert a figyelmed folyamatosan kifelé irányul.

Mit várnak tőlem? Mit gondolnak rólam? Meg fognak haragudni? Csalódást okozok? Önzőnek fognak tartani? Elveszítem őket?

A döntéseidet nem az értékeid vezetik, hanem a szorongásod.

Ezért fordul elő, hogy egy megfelelési kényszeres ember gyakran olyan dolgokra mond igent, amikhez valójában nincs kedve, nincs energiája vagy egyáltalán nem szeretné megtenni.

És ilyenkor történik valami nagyon fontos. Alkalmazkodás után általában békét érzünk. Megfelelés után gyakran neheztelést, mert legbelül tudjuk, hogy ismét magunk ellen döntöttünk.

Sok ember azt hiszi, hogy azért fáradt, mert túl sok dolga van. Pedig valójában attól merül ki, hogy naponta tízszer, húszszor, ötvenszer elárulja önmagát apró helyzetekben.

Amikor nem mondja ki, amit gondol, amikor nem húz határt, amikor nem azt kéri az étteremben, amit valójában enne. Amikor igent mond egy szívességre, miközben legbelül azt érzi, hogy már így is túlterhelt.

Ezek külön-külön jelentéktelennek tűnnek, de évek alatt felhalmozódnak. És egyszer csak azt vesszük észre, hogy már nem is tudjuk, kik vagyunk. Mert annyi energiát fordítottunk arra, hogy mindenki másnak megfeleljünk, hogy közben elvesztettük a kapcsolatot önmagunkkal.

Az egészséges alkalmazkodás nem azt jelenti, hogy mindig magadat választod. Azt jelenti, hogy van választásod.

Néha a másikat választod, néha önmagadat.

A megfelelési kényszer viszont nem választás.

Az egy automatikus reakció, amelynek a mélyén gyakran ott van a félelem az elutasítástól, a konfliktustól, a kritikától vagy attól, hogy nem leszünk szerethetőek.

És talán ez a legegyszerűbb különbség a kettő között:

Az alkalmazkodásban jelen van az önmagadhoz való hűség. A megfelelési kényszerben pedig gyakran önmagad feladása történik.

Ha belefáradtál a megfelelésbe, várlak az 5 hetes online tréningen, ahol lebontjuk ezt a működést, ahol kapcsolódhatsz újra önmagaddal. Ahol önmagadat választhatod. Már elindult, ne maradj le! Kattints a linkre:

https://www.lorettaberos.com/kiut-a-megfelelesi-kenyszerbol/

Csendben megbeszéled magaddal, hogy rendben van. Hogy persze, megcsinálod. Hogy nem baj, hogy megint figyelmen kívül hag...
11/06/2026

Csendben megbeszéled magaddal, hogy rendben van. Hogy persze, megcsinálod. Hogy nem baj, hogy megint figyelmen kívül hagyott, inkább nem szólsz, csak ne legyen vita. Szépen lassan emeled a toleranciahatárod, amikor nem húzol határt. Egyszer pedig észreveszed: basszus, ez másnak már nem férne bele. Én meg ezt is elnézem.

Aztán néha kirobbansz. Abból kap bárki, aki a közeledben van. Bármilyen apróság miatt. Utána jön a bűntudat: egy újabb bizonyíték, miért is kell mindig befognod a szád.

Így erősíted meg az alaphiedelmed: én kevesebbet érek, mint más. Nekem többet kell tűrnöm, mint másnak. Én ezt érdemlem, hiszen milyen borzasztó ember vagyok, hogy így kirobbantam.

Ezt az ördögi kört nem lehet megállítani. Ebből ki kell lépni és messziről ránézni. Egy olyan nézőpontból, ahol nem ítéled meg magad, csak észreveszed a mintát:

Tűrés
Feszültség
Kirobbanás
Bűntudat
Es újra tűrés

Tegnap elindult a Kiút a megfelelési kényszerből tréning. Már elérhető az első heti anyag. Ha megszólítottak ezek a sorok, tedd meg ezt magadért. Az első hét pont erről szól: ítelkezésmentesen találkozni önmagaddal.

Itt csatlakozhatsz:

https://www.lorettaberos.com/kiut-a-megfelelesi-kenyszerbol/

Várlak a Klubban, azonnal kezdheted is!

11/06/2026

Egyszer-kétszer elmondod, reménykedsz. Harmadszor, reménykedsz. Századszor.. még mindig reménykedsz? Nem vagy papagáj.

Utolsó lehetőség a Business Mirror Mastermindon való részvételre! Egyetlen hely maradt. 5-10-10+ éves vezetői tapasztala...
11/06/2026

Utolsó lehetőség a Business Mirror Mastermindon való részvételre!

Egyetlen hely maradt. 5-10-10+ éves vezetői tapasztalattal rendelkező vezetők gyűltek össze, hogy együtt dolgozzanak vezetői problémáikon, elakadásaikon, kihívásaikon 12 héten keresztül.

Az általam kidolgozott Business Mirror módszer szerinti pszichológiai felméréssel kezdjük a közös munkát, már az elején rengeteg új infóval gazdagodsz.

Ha vezető/vállalkozó vagy és kíváncsi vagy a részletekre, írj kommentben, én pedig elküldöm üzenetben!

Azoknak szól, akik ki akarják használni a bennük lévő teljes potenciált.

11/06/2026

Ritkán sikerül ennyire felbosszantani, mint ahogy a Magyar Postanak most sikerült.

Elsőbbségi csomagot vártam tizedikére, erre volt szervezve 2 napom. A nyomkövetésen látom, hogy a tőlem 30 kilóméterre lévő városból elvitték tőlem 140 kilóméterre, majd onnan tovább tőlem 100 kilóméterre a másik irányba, és az ottani postán több, mint 1 napot parkoltatták. A csomag sem 10-én, sem 11-én reggel nem érkezett meg, arra a kérdésemre, hogy ma egyáltalán megjön-e, azt a választ kaptam a helyi postán, hogy 50-50.

A szüleim szállítmányozással foglalkoznak, én olyat még nem láttam, hogyha Soltról Bajára kell vinni valamit, akkor előbb felviszik Pestre, aztán Piripószörcsögre, utána ott még állnak egy kicsit, és aztán viszik Bajára. Majd valamikor.

Ez nekem hatalmas anyagi kárt jelent, nem beszélve arról, hogy 2 napomat kellett teljesen átszerveznem. Szeretném megkérdezni, kedves Magyar Posta, hogy szükségetek van-e segítségre vállalkozásfejlesztésben? A piacon ennyire megbízhatatlan cég már réges régen bedőlt volna. Az ember tehetetlen, senki nem tud semmi érdemlegeset mondani. Az ügyfeleknek valójában el kell szenvednie a szervezetlenséget?

A második kérdésem pedig: ki, hogyan és mikor fogja az anyagi kárt megtéríteni?

(Sajnos nem volt ráhatásom arra, hogy postán adják fel részemre a csomagot, de 1 napos elsőbbségi szállítással az embert azt hinné, tényleg megkapja időben.)

Úgy sejtem, nem én vagyok az egyetlen, aki így járt.

10/06/2026

A kiégés, a krónikus fáradtság nem a sok munka miatt van, hanem mert nem azt csinálod, vagy nem úgy, ami és ahogy összhangban van veled. Ma este indul a tréning, a lorettaberos.com oldalon való csatlakozás után azonnal elérhető az első heti anyag.

Amikor abbahagyod végre a folyamatos megfelelést, elindul egy gyászfolyamat.El kell gyászolni azokat a „barátokat”, embe...
09/06/2026

Amikor abbahagyod végre a folyamatos megfelelést, elindul egy gyászfolyamat.

El kell gyászolni azokat a „barátokat”, embereket, akik eddig csak azért voltak melletted, mert mindig igyekeztél mindent úgy csinálni, hogy nekik jó legyen, még akkor is, ha neked az nem volt jó.

Fájdalmas felismerés, hogy valójában ezek az emberek használtak minket.

De még ennél is fájdalmasabb felismerés, hogy ehhez sokszor mi is asszisztáltunk.

Mert amikor folyamatosan a másik igényeit helyezzük magunk elé, amikor nem mondunk nemet, amikor lenyeljük a sérelmeinket, amikor mindig alkalmazkodunk, akkor valójában megtanítjuk a környezetünknek, hogy velünk ezt lehet.

És amikor egyszer csak változtatni kezdünk, sokan nem fognak örülni.

Nem azért, mert megváltoztál. Hanem mert már nem kapják meg azt, amit eddig kaptak tőled.

A korlátlan rendelkezésre állást. A konfliktus nélküli alkalmazkodást. A feltétel nélküli igeneket.

Ilyenkor gyakran az történik, hogy azok, akik azt mondták, szeretnek téged, hirtelen neheztelni kezdenek rád. Szimplán azért, mert először találkoznak azzal a verzióddal, akinek vannak határai.

És ez fáj.

Fáj elveszíteni embereket. Fáj rájönni, hogy egy kapcsolat talán soha nem is volt olyan mély, mint hitted. Fáj szembenézni azzal, hogy néhány ember nem téged szeretett, hanem azt, amit értük tettél.

De van valami, ami még fájdalmasabb:

Egy egész életet leélni úgy, hogy mindenki más tudja, mit szeretnél, csak te nem. Mert annyi éven keresztül mások igényeire figyeltél, hogy közben elvesztetted a kapcsolatot a sajátoddal.

A megfelelési kényszerből való kilépés nemcsak felszabadulás.

Hanem gyász is.

Viszont a gyász túloldalán ott van valami, amit a megfelelés soha nem tud megadni:

az a kapcsolat, ahol nem azért maradnak melletted, mert mindig kényelmes vagy számukra, hanem azért, mert valóban téged szeretnek. 🫂

Ha szeretnél ebben fejlődni, minden támogatást, eszközt, tudást megkapsz a holnap kezdődő online tréningen, ahol a mélyére megyünk annak, miért próbálsz mindenkinek megfelelni, és hogyan tudod ezt abbahagyni. Itt tudsz csatlakozni:

https://www.lorettaberos.com/kiut-a-megfelelesi-kenyszerbol/

09/06/2026

Így építeném újra a személyiségem, ha éveken keresztül megfelelési kényszerben éltem volna. Holnap indul a Kiút a megfelelési kényszerből tréning a Pszichosztori Klubban, ne maradj le róla!

Már 120 ezren vagyunk itt 🫶 Nagyon köszönöm, hogy itt vagytok, hogy elindítotok a posztjaim alatt beszélgetéseket! Renge...
09/06/2026

Már 120 ezren vagyunk itt 🫶 Nagyon köszönöm, hogy itt vagytok, hogy elindítotok a posztjaim alatt beszélgetéseket! Rengeteg új gondolattal találkoztam már általatok, és a sok pozitív visszajelzésért is hálás vagyok. Remélem, tényleg adnak a tartalmaim.

Azért külön hálás vagyok, hogy ennyien bizalmat szavaztatok a Klubnak.

Szolgálati közlemény: holnap indul a Kiút a megfelelési kényszerből tréning. Már nincs sok idő, ne maradj le róla, ha érint a téma! Az alábbi linken tudsz csatlakozni, a csatlakozás által minden anyag, ami a klubba eddig felkerült, azonnal elérhetővé válik.

https://www.lorettaberos.com/kiut-a-megfelelesi-kenyszerbol/

Remélem, maradtok a továbbiakban is itt, vagy akár a klubban, és gondolkodunk, fejlődünk sokat együtt! 🌱

Cím

Budapest

Értesítések

Ha szeretnél elsőként tudomást szerezni Pszichosztori új bejegyzéseiről és akcióiról, kérjük, engedélyezd, hogy e-mailen keresztül értesítsünk. E-mail címed máshol nem kerül felhasználásra, valamint bármikor leiratkozhatsz levelezési listánkról.

A Vállalkozás Elérése

Üzenet küldése Pszichosztori számára:

Megosztás