16/05/2024
Numele meu este Andreea-Ioana Rotaru, am 27 de ani și de origine sunt din Brașov, România. 💙💛❤
La vârsta de 15 ani am ajuns în Germania împreună cu sora mea mai mare și mama.
La doar 2 zile de la data sosirii, mama ne-a înscris la școală. Mi-a venit enorm de greu să mă obișnuiesc, nefiind vorbitoare de limba germană, sau măcar de limba engleză. Sora mea s-a acomodat mai repede, ea fiind o eleva bună încă din România.
Îmi aduc aminte că uitasem sticla cu apă acasă și nu am avut capacitatea de a cere la magazin o sticlă cu apă.
În școala unde urmam cursurile, am întâlnit alți doi frați, români, care în decurs de un an au reușit progrese în ceea ce privește vorbitul, scrisul în limba germană...desigur, ca și nou venite am încercat să dezvoltăm relații de prietenie cu ei dar ne-am lovit de un refuz, indirect din partea lor. Parcă ne evitau.
Ușor, ușor după luni de discuție și disconfort aici, în Germania, m-am hotărât să plec acasă, în România.
Dar parcă nici acasă nu îmi mai găseam locul și am revenit în Germania. Încă de la plecarea din țară, mi-am impus și m-am ambiționat în ceea ce privește integrarea mea și desigur, de a începe să învăț limba germană. Și, am reușit!
Cam atât despre trecut
Să revenim.
Acum un an jumătate am dorit să mă angajez ca însoțitor pentru românii din zonă. Din păcate, m-am lovit de un refuz. În schimb mi s-a propus să mă ocup de asigurări.
Primeam 2 euro pe punct ( nu întrebati că nici eu nu știu cât și cm vine ) 🤣
Un lucru îmi era clar: Dacă am reușit după atâtea încercări și hopuri, nu am cm să valorez "de doi euro".
Refuzul primit m-a ambiționat și mai tare și totodată cu acest refuz mi-am propus să devin propriul șef!
Zis și făcut !!
Partea ușoară am făcut-o.
M-am postat pe diverse grupuri, în privat primeam mesaje și telefoane "de interogatoriu" să le numim așa și uneori chiar intimidante.
Lucrurile astea nu m-au descurajat o aveam în spate pe Mihaela care îmi spunea că totul va fi bine, când voiam să renunț, ea era acolo.
De mai bine de un an de zile mă pregătesc pentru examen , mă pregătesc pentru viitorul meu în ceea ce privește meseria de Consultant.
Greșeli am mai făcut ,și voi mai face , deoarece doar așa putem învăța.
Fiind mama a 5 copiii , vreau să arăt că orice se poate, dacă ai ambiție! Vreau să le dau o educație bună , vreau să fac din ei niste luptători, niste învingători dar totodată să nu uite să fie oameni, ceea ce în ziua de azi rar mai găsești. Dar, găsești. Asta îmi dă speranță.
Cât despre familia mea vă pot spune că:
Am o familie frumoasă, mare, unită. Cumnate și cumnați care nu uită de ziua mea de naștere, un soț minunat ce nu uită de florile mele preferate, socrii ce mă răsfață atunci când venim acasă, în România.
Ce altceva îți mai poți dori?
Cu drag Andreea