Zagraniczni

Zagraniczni Kreujemy wizerunek nowej polskiej emigracji. Doradzamy w sprawach zawodowych i językowych
Inspirujemy do budowaniu szczęśliwego i godnego życia. Bądźcie z nami!

Witajcie na Zagranicznych! Jesteśmy polskimi emigrantami, którzy po przejściu swojej wymagającej ścieżki integracji w Niemczech, pragną dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem związaną z życiem w Niemczech. Po ponad 16 latach stażu życia w Niemczech czujemy, że mamy dużo do zaofiarowania, tym bardziej, iż nasz życie zawodowe było i jest związane z pomaganiem ludziom. Magda ma za sobą wieloletnie

doświadczenie pracy w placówkach pomocy społecznej, zdrowia psychicznego oraz pracy z obcokrajowymi,

Lukas jest związany kooperacją z instytucjami związanymi z przedsiębiorczością oraz dodatkowo jest germanistą. Jesteśmy profesjonalistami, którzy z zaangażowaniem oferują w swoim wolnym czasie wsparcie i dialog z polską społecznością emigrantów na tematy społeczne, kulturowe, społeczne oraz gospodarcze. Jesteśmy tu dla Was! Magdalena Draniewicz & Lukas Sołtysiak

Szanowni!Zapraszamy Was na niedzielne spotkanie o godz. 19.00.„Polacy nie gęsi, swój język mają“, czyli język polski na ...
06/02/2022

Szanowni!
Zapraszamy Was na niedzielne spotkanie o godz. 19.00.

„Polacy nie gęsi, swój język mają“, czyli język polski na emigracji.

Czy pielęgnować? Czy uczyć dzieci? Jeśli tak, to jak, gdzie i po co?

Zagadnienie nauki języka pochodzenia, czy języka rodziców lub dziadków to problem z którym spotyka się większość rodziców na emigracji. Jak pielęgnować język polski bez uszczerbku na języku niemieckim lub innym języku w kraju w którym mieszkamy? Jak zmotywować dzieci do nauki dodatkowego języka w natłoku innych zadań szkolnych? Gdzie znaleźć pomoc i zasięgnąć porady? I w końcu, czy warto podejmować trud?

Dokładnie o tym podyskutujemy z Wami podczas naszego kolejnego spotkania na które zaprosiliśmy Natalię i Martę ze stowarzyszenia WIR e.V. w Hamburgu.

Do zobaczenia!
Magda&Lukas
Happy Emigracja Magdalena Draniewicz
Herr Hamburger - Kanapka językowa z Hamburga

Stowarzyszenie WIR zur Förderung der deutsch-polnischen Zweisprachigkeit Hamburg e.V. zostało zawiązane 11 listopada 2016 roku. U jego podłoża leży spotkanie osób, które gromadziły wokół siebie i wokół organizowanych przez siebie spotkań innych polskojęzycznych rodziców i ich dzieci. Wszystkim chodziło o to samo – chcieli wspierać świadomą dwujęzyczność i dwukulturowość dzieci, wychowywać je w otwartości oraz poszanowaniu do tych, ale też innych języków i kultur w Hamburgu. Dla wszystkich było jasne, że dla większości język polski to język ojczysty rodziców, tak jak i Polska to „ich“ kraj. Językiem dzieci natomiast jest niemiecki i polski, przy czym kolejność nie jest tu przypadkowa, ich tożsamość jest transkulturowa – rozpięta gdzieś w bardzo pojemnej przestrzeni pomiędzy biegunami: polskim i niemieckim. O tym, że to „pomiędzy“, to „dwu-“ to wartość, skarb, szansa, nie trzeba było nikogo przekonywać. Chodziło o to by:
• wspierać dzieci w ich dwujęzyczności na takim etapie, na jakim one są,
• pozwolić na to, by cieszyły się polskim pochodzeniem w takim stopniu, w jakim cieszą się niemieckim,
• pomóc im odkrywać własne powiązania między tymi kulturami i językami z dala od stereotypowych wyobrażeń, utartych kalek, sztucznych hierarchii.

Marta Górka- Feldmann- z wykształcenia i zamiłowania polonistka, od roku także świeżo upieczona Kommunikationsdesignerin 🙂 Pracuje nad swoją pierwszą książką i podcastem o Polkach w Niemczech.
Prywatnie mama dwóch synów (5 i 12 lat), żona jednego męża i współzałożycielka Stowarzyszenia WIR e.V.

Natalia Wojtowicz- od 3 lat przede wszystkim mama :) z zawodu i zamiłowania pedagożka i logopedka. Od jakiegoś czasu aktywnie związana ze stowarzyszeniem WIR, dzięki któremu zrozumiała czym jest dwujęzyczność i dwukulturowość. Członkini zarządu stowarzyszenia WIR e.V.

Szanowni!Mamy początek roku, wypadałoby porozmawiać o tym, co macie w planach na ten nowy-2022, prawda?Zapraszamy Was na...
16/01/2022

Szanowni!

Mamy początek roku, wypadałoby porozmawiać o tym, co macie w planach na ten nowy-2022, prawda?

Zapraszamy Was na pierwsze spotkanie w tym roku.
Jesteśmy bardzo ciekawi, co u Was słychać!

Zadamy sobie odważne pytanie (biorąc pod uwagę, to co dzieje się wokół nas): CZY ROK 2022 BĘDZIE MOIM ROKIEM?

Co mogę zrobić, żeby tak się stało-mimo wszystko?

Ciekawi nas również, czy zastanawialiście się nad swoimi celami na ten rok? Jeżeli tak, to ciekawi nas, co planujecie.
Widzimy się dzisiaj o 19.00, jak zwykle na luzie, w przyjemnej atmosferze!
Przybywajcie!
Magda&Lukas

Happy Emigracja Magdalena Draniewicz
Herr Hamburger - Kanapka językowa z Hamburga

Szanowni!Składamy Wam serdeczne życzenia świąteczne!WESOŁYCH ŚWIĄT!Magda&LukasHappy Emigracja Magdalena DraniewiczHerr H...
24/12/2021

Szanowni!
Składamy Wam serdeczne życzenia świąteczne!
WESOŁYCH ŚWIĄT!

Magda&Lukas
Happy Emigracja Magdalena Draniewicz
Herr Hamburger - Kanapka językowa z Hamburga

Szanowni!Zapraszamy na Święta Zagranicznych!Już w najbliższą niedzielę spotkamy się tradycyjnie o godz. 19.00 i porozmaw...
17/12/2021

Szanowni!
Zapraszamy na Święta Zagranicznych!

Już w najbliższą niedzielę spotkamy się tradycyjnie o godz. 19.00 i porozmawiamy o tym jak spędzamy święta i czy emigracja wpłynęła na zmianę naszych tradycji i zmianę światopoglądu w tej kwestii.

Doświadczenie emigracyjne często poszerza nam horyzonty. Uświadamiamy sobie, że nie każdy w Wigilię przyrządza karpia i czerwony barszcz. Na niemieckich stołach z reguły króluje w tym dniu pieczeń lub po prostu parówki i sałatka ziemniaczana.
Niektórzy nie świętują wcale i to nie tylko ze względu na inną religię.

Wielu z nas przeżywa swój pierwszy szok kulturowy właśnie podczas świąt. Często oceniamy negatywnie zwyczaje innych i postrzegamy je negatywnie.

Czy musi tak być? Na pewno nie:-).

Spotkajmy sie w najbliższą niedzielę i pogadajmy o tradycjach i tolerancji.

Przybywajcie licznie!
Zapraszamy - Magda&Lukas
Happy Emigracja Magdalena Draniewicz
Herr Hamburger - Kanapka językowa z Hamburga

Szanowni!Zapraszamy Was do aktywnego wzięcia udziału w interaktwnym spotkaniu Zagranicznych. Już w najbliższy poniedział...
16/12/2021

Szanowni!

Zapraszamy Was do aktywnego wzięcia udziału w interaktwnym spotkaniu Zagranicznych. Już w najbliższy poniedziałek -20.12.21 o godz. 19.00 :-)

Praganiemy spotkać się z Wami i pogadać.

O czym??

Być może uda nam się wspólnie zdefiniować i omówić problemy z którymi spotykają się Polacy emigrujący do Niemiec.
Zagraniczni zamierzaja stworzyc organizacje odpowiadającej potrzebom i oczekiwaniom Polaków w Niemczech.

Od blisko roku rozmawiamy z Wami online na kanale ZAGRANICZNI. Przedyskutowaliśmy wspólnie wiele ciekawych, drażliwych oraz trudnych tematów. Wiele tematów podszytych było strachem i niepewnością, głównie jednak spotkaliśmy się z Waszej strony z otwartością, ciekawością i chęcią do wymiany doświadczeń.

Wykorzystajmy tą energię, stwórzmy wspólnie organizację inną niż wszystkie! Organizację otwartą, ciekawą, czerpiącą z doświadczeń i skierowaną w przyszłość. Stwórzmy organizację na miarę Was i Nas, taką jakiej sami byśmy sobie życzyli!

Zapraszamy w poniedziałek, 20.12.2021 o godz.19.00 do 21.00.

Napisz do nas na: [email protected] - wyślemy Tobie linka do pokoju konferencyjnego w którym odbędzie się nasze interaktywne spotkanie.

Cieszymy sie! Przybywajcie!
Magda&Lukas

Happy Emigracja Magdalena Draniewicz
Herr Hamburger - Kanapka językowa z Hamburga

Szanowni!Zapraszamy dzisiaj na nasze kolejne spotkanie o godz. 19.00!Czy warto być aktywnym społecznie? Żyjąc na emigrac...
12/12/2021

Szanowni!
Zapraszamy dzisiaj na nasze kolejne spotkanie o godz. 19.00!

Czy warto być aktywnym społecznie?

Żyjąc na emigracji wydaje nam się często, że nie mamy wpływu na otaczającą nas rzeczywistość. Tymczasem aby zmienić otaczający nas świat, trzeba czasami tylko chcieć i przełożyć inicjatywę w czyny.
Porozmawiajajmy o tym czy warto się angażować, czy warto być aktywnym społecznie i czy rzeczywiście wymaga to tyle wysiłku?

Przybywajcie!
Magda&Lukas
Happy Emigracja Magdalena Draniewicz
Herr Hamburger - Kanapka językowa z Hamburga

04/12/2021

Zapraszamy Was na nasze kolejne spotkanie live jutro o godz. 19.00!

Żyjemy w ciekawych i zarazem trudnych czasach. Życie realne rozmywa się z obecnością online, nowe technologie ułatwiają nam życie, ale i generują potencjał do nadużyć.

W sieci kupujemy przecież szybciej i bardziej impulsywnie. Wszędzie wokół nas obecne są algorytmy i sztuczna inteligencja, sztuczne głosy w słuchawce i bezzwrotne wiadomości. Podsyłają nam one reklamy, oferty i propozycje nie do pdrzucenia.

Jak nie stać się ofiarą oszustw online, na co zwracać uwagę kupując, zamawiając w sieci, jak nie zostać ofiarą przekrętu?

Przybywajcie!
Magda&Lukas
Happy Emigracja Magdalena Draniewicz
Herr Hamburger - Kanapka językowa z Hamburga

Szanowni! Zagranczni mają dzisiaj przerwę talk szołową i uprzejmie proszą o wyrozumiałość!Alternatywnie możecie wskoczyć...
21/11/2021

Szanowni!

Zagranczni mają dzisiaj przerwę talk szołową i uprzejmie proszą o wyrozumiałość!
Alternatywnie możecie wskoczyć dzisiaj o godz. 19.00 do Magdy na Happy Emigrację i posłuchać o interwencji kryzysowej. Temat zapewne nie dla każdego, ale może kogoś z Was zainteresuje.

My tymczasem Was pozdrawiamy i widzimy się na Zagranicznych w przyszłą niedzielę!

W życiu człowieka istnieją tematy, o których nie mówi się głośno. Tematy trudne i bolesne, ukradkiem zamiatane pod dywan. Wielu z nas zostało wychowanych w wierze, że "brudy pierze się we własnym domu". Zamiatanie pod dywan i pranie brudów we własnym domu prowadzi do patowej sytuacji i jest całkowicie pozbawione logiki, jednakże często jest wybierane jako automatycznie wyuczona strategia na życie.

Żyjąc na emigracji doświadczamy naprawdę wielu wyzwań, niejednokrotnie musimy dać z siebie 100% więcej, żeby osiągnąć ten sam efekt, co w naszym kraju pochodzenia. I chociaż niejednokrotnie nie jesteśmy tego świadomi - tak naprawdę jest.

Trudność sytuacji kryzysowych doświadczanych na emigracji polega na tym, że - pomimo, iż być może mieszkamy tu już nawet i parę latek - to czujemy się tutaj "obcy". Życie na emigracji, to jak życie na obcej planecie - aż do momentu, gdy po spełnieniu wielu warunków - poczujemy się zintegrowani wewnętrznie i zewnętrznie - tego rodzaju doświadczenie najczęśćiej jest wieloletnim procesem. Brak bliskich, którzy mogliby udzielić nam wsparcia, niewystarczająca znajomość języka oraz niewielka lub znikoma orientacja w możliwościach uzyskania pomocy są barierą w zadbaniu o swój komfort i bezpieczeństwo.

_________________________________________
W związku z tym, co napisałam powyżej, narodził się pomysł na mó≥j nowy cykl, na który Was gorąco zapraszam. Cykl nosi nazwę Interwencje kryzysowe. Interwencja kryzysowa jest formą pomocy, która skupia się na problemie wywołującym kryzys, zmierzającym do udzielenia pomocy osobie znajdującej się w sytuacji kryzysowej.

Cykl ten będzie serią rozmów bez tabu z moimi gośćmi zawodowo związanymi z niemieckimi placówkami udzielającymi pomocy osobom potrzebującym.

Dlaczego to robię?
Na przestrzeni blisko 14- lat pracy w różnorodnych placówkach pomocowych, pracowałam z tysiącami ludzi z czego blisko połowa miała pochodzenie emigracyjne. W tej grupie byli również naturalnie i Polacy. Dość szybko zorientowałam się, iż niemiecki system pomocowy, bardzo rozbudowany i dający ogromne możliwości wsparcia - jest na tyle skomplikowany, że orientacja w nim sprawia wielu osobom bardzo duże trudności. Z tego też powodu postanowiłam odcinek po odcinku, kawałek po kawałek zgłębiać system pomocowy w Niemczech i tym samym umożliwić wielu ludziom skorzystanie z niego.

Moim dzisiejszym gościem będzie Izabela Donczewski - moja wieloletnia przyjaciółka, którą miałam ogromne szczęście poznać w kontekście zawodowym tutaj w Niemczech.

Izabela jest psychologiem klinicznym z ponad 20- letnim doświadczeniem zawodowym. Studia psychologiczne oraz aprobację psychoterapeutyczną ukończyła w Niemczech. Pracowała m.in. w klinikach psychiatrycznych, zarządzała placówkami rehabilitacyjnymi dla osób uzależnionych, prowadziła praktykę psychoterapeutyczną prowadząc terapię indywidualną z pacjentami kierowanymi przez Kasy Chorych, była psychologiem więziennym. Od dwóch lat żyje w Szwajcarii, gdzie pracuje w klinice penitencjarno - psychiatrycznej.

Podczas dzisiejszego spotkania porozmawiamy o sposobach radzenia sobie w życiu z partnerem, ktory ma skłonności do nadużywania alkoholu i jest przemocowy.

Zapraszam gorąco dzisiaj o godz. 19.00.

Wasza Magda Happy Emigracja

Czy emigranci mogą być patriotami? Kilka dni temu obchodziliśmy w Polsce Narodowe Święto Niepodległości. Ten dzień skłon...
13/11/2021

Czy emigranci mogą być patriotami?

Kilka dni temu obchodziliśmy w Polsce Narodowe Święto Niepodległości. Ten dzień skłonił nas do porozmawiania z Wami o tym, czy można być patriotą, mieszkając poza granicami Polski?

Chcieliśmy dowiedzieć się od Was, czym według Was jest patriotyzm i czy uważacie się za patriotów? Chcieliśmy takżę podyskutować o tym, jak postrzegany jest patriotyzm za granicą, a jak w Polsce?

Zapraszamy do dyskusji!
Przybywajcie!
Magda & Lukas

Happy Emigracja Magdalena Draniewicz
Herr Hamburger - Kanapka językowa z Hamburga

08/11/2021

Für mich als Dipl-Pädagogin war die Coaching-Ausbildung eine weitere wichtige Erfahrung, die mir ermöglicht hat, viele hilfreiche und effektive Werkzeuge für die Arbeit mit Menschen zu erlernen. Auch war das für mich ein natürlicher Weg zur meiner Selbstverwirklichung.

Adresse

Lohkoppelstraße 63
Hamburg
22083

Webseite

Benachrichtigungen

Lassen Sie sich von uns eine E-Mail senden und seien Sie der erste der Neuigkeiten und Aktionen von Zagraniczni erfährt. Ihre E-Mail-Adresse wird nicht für andere Zwecke verwendet und Sie können sich jederzeit abmelden.

Teilen

Kategorie