16/03/2026
ODLUKE ZA ODLAZAK U NJEMAČKU, dok pojedine grupe i portali pišu, kako se mnogi vraćaju, a i slikaju prazne police u trgovinama. Ima li tu istine? Naš odgovor je, NE!
Dok je nama usijan telefon, a interesovanje kao nikad za odlazak u Njemačku, pojedine grupe i portali postavljaju informacije o praznim policama u trgovinama, ili masovnom vraćanju u matičnu državu, navodno zbog sukoba na Bliskom istoku.
Kakva je trenutna situacija u Njemačkoj, odnosno u Minhenu?! Kod nas se ništa ne osjeti, nikakva napetost ili promjena. Firme uporno tragaju za radnicima, a i radnici za poslom. Nema nestašice namirnica, lijekova, goriva ili sl.
Da je povećana cijena goriva, jeste, ali sa njemačkim platama i sređenim životom, to ne brine mnoge građane. Cijene namirnica su u porastu još od kovida, ali su jeftinije nego na Balkanu (provjereno). Ako pratimo odnos cijena i zarade, lakše je financijski preživjeti u Njemačkoj.
Zašto neki odlaze, odnosno vraćaju se?
To je mali broj, a razloga mnogo. Jedni su i došli, kako bi u kraćem periodu zaradili novca, uštedjeli, i vratili se nazad, otvorili možda firmu, kupili nekretninu ili šta već.
Drugi su došli nepripremljeni, samo neka se radi, i našli se u noebranom grožđu.
Treći su nabasali na lošeg poslodavca, koji ne plaća kako je po ugovoru, i naravno prva pomisao je, vraćanje u matičnu državu. Četvrti su obično mladi ljudi, koji su živjeli na račun roditelja, nisu radili, i pomislili, da je život bajka, shvatili da moraju ulagati trud, rad, i svoje vrijeme, a da samostalni život i nije baš jednostavan, te se vraćaju roditeljima.
Peti su nesprpljivi, bez ušteđenog novca, uzeli su stan (kaucija, novi skupocjeni namještaj, veća kirija), skupocjeno auto, godišnji odmori na egsotične destinacije...plaćaju to sve na rate, što i nije problematično u Njemačkoj, ali odjednom shvate, da ne mogu svojom zaradom pokriti troškove, i onda im nevalja Njemačka, i kritkuju na sve moguće načine.
Jedni se vraćaju zbog nostalgije, rodno mjesto, poznato društvo, komšije itd., a u Njemačkoj novi ljudi, sa svih strana svijeta, jezik problem, ne možete se sporazumjeti ni u banci, niti u pekari, i naravno da je tada ljepše tamo gdje si odrastao.
Mnogi broj doseljenika ostaje, tu su duži period, naučilii, da se radi, ali i druži, i ima mjesta za uživanje. Sklapaju nova prijateljstva, usavršavaju jezik, trude se u firmi, i očekaju veću platu, pa i ako treba mjenjaju firmu zbog boljih uslova...Ali su izdržali onaj teški početak u novoj državi. Tu su i sretni su!
A sukoba i virusa u svijetu, bilo je i biće, ali zašto dozvoliti, da nam to pokvari život i mogućnost za boljim.
Neki su tada zbog kovida odlučili, da ne odlaze iz matične države ili da se vrate nazad, a drugi uprkos svemu, već žive niz godina u Njemačkoj, zadovoljni i sretni.
Ne dozvolite, da vas pojedini mediji zaustave u vašim namjerama.
A nas možete kontaktirati, pa da rješimo vaše nedoumice 😊
Telefonski pozivi, do 15 minuta razgovora BESPLATNO
E-Mail: [email protected]
Mobile: 0179 4348672
Srdačan pozdrav iz Minhena!
VBM Agentur