12/05/2026
🚀 Let's Grow 2026 — peti put kao izlagač, prvi put kao panelisti
Ovaj tjedan sudjelovali smo na konferenciji Let's Grow u organizaciji naše udruge ICT Istra čiji smo jedan od osnivača. Već petu godinu zaredom Tehnoline Telekom je tu kao izlagač, a ove godine prvi put i kao panelisti na jednoj od — uz AI — aktualnih i zanimljivih tema današnjice — e-mobilnosti. Tim više što smo nedavno predstavili i novu uslugu sustava naplate i nadzora električnih punionica.
Tema koja postaje sve aktualnija — kako zbog divljanja cijena goriva, tako i zbog sve šire ponude električnih vozila, novih tehnologija punjenja i sve gušće infrastrukture. Cilj nam je bio približiti svijet električnih vozila široj publici, podijeliti vlastita iskustva iz svakodnevnog korištenja, te razbiti neke od mitova koji još uvijek prate EV svijet — od dometa i cijene korištenja, preko dostupnosti punionica, do toga "kako je to zapravo voziti električno".
Uz nas na panelu bio je i legendarni Juraj Šebalj, koji je dao posebnu dinamiku raspravi iz perspektive automobilista stare škole — i upravo iz takvog dijaloga rađaju se najbolji uvidi.
Hvala svim posjetiteljima koji su navratili na naš štand, te svima koji su sudjelovali u raspravama — vidimo se i dogodine! 💪
🔌⚡ Nova era e-mobilnosti — LetsGrow panel
Danas smo imali priliku sudjelovati na vrlo zanimljivom panelu na LetsGrow konferenciji na temu Nova era e-mobilnosti, zajedno s legendarnim Jurajem Šebaljom.
Juraj je iz svoje perspektive vozača i strastvenog automobilista iznio realne izazove i probleme s kojima se susreo vozeći (testirajući) električna vozila — probleme kod samog punjenja i pouzdanosti infrastrukture. No ne bismo generalizirali; situacija se mijenja i definitivno ide na bolje. Upravo na tom tragu nastala je i naša platforma/sustav naplate, kako bismo pomogli riješiti barem dio infrastrukturnih izazova.
Ima punionica koje se loše ili nikako ne održavaju, koje imaju zastarjele sustave naplate, što baca lošu sliku na samo iskustvo korištenja EV-a. Međutim, uvode se napredni sustavi koji podižu korisničko iskustvo na potpuno drugu razinu — od Plug & Charge, autorizacije RFID karticom, Click2Charge itd. — sve s ciljem da punjenje bude jednostavno kao točenje goriva, samo bez mirisa benzina. 😄
Kako smo i na panelu rekli, električno vozilo zahtijeva prilagodbu i privikavanje, ponajviše upoznavanje sa samim vozilom i sustavom punjenja. Juri, kako sam kaže, nedostaje zvuk motora, miris benzina i mogućnost "friziranja" — a baš tu je i poenta: električni motori su, kako je i sam rekao, već savršeni, s gotovo 95% iskoristivosti energije. Nema tu više što za frizirati. 😄
Ne bismo se složili da je EV samo prijevoz od točke A do točke B — sa svojom snagom i stalno dostupnim momentom, vožnja električnog vozila itekako je uživanje.
S naše strane, iz EV.CHARGE kuta, podijelili smo iskustva svakodnevnog korištenja električnih vozila, viđenje budućnosti e-mobilnosti u Hrvatskoj i regiji, te rješenja koja razvijamo kako bi iskustvo punjenja korisnicima bilo jednostavnije, povoljnije i dostupnije — bez obzira voze li na struju iz navike, računice ili uvjerenja.
Različiti kutevi gledišta, jedna tema, i jedan zaključak — e-mobilnost se događa, i događat će se sve brže. Pitanje je samo kako joj ići u susret.
Hvala organizatorima na pozivu i Juraju na otvorenoj i zabavnoj raspravi! 🙌