20/03/2026
Još uvijek sam pod dojmom jučerašnje konferencije „EDUkarijera - obrazovanjem do zanimanja budućnosti“ u organizaciji Hrvatske gospodarske komore.
Imala sam priliku sudjelovati u panel raspravi na temu:
👉 „Čovjek + AI: Kako graditi timove koji rade pametnije (a ne više)“.
Publika je bila toliko aktivna, da su stalno pristizala pitanja, što je sam panel učinilo odličnim za raspravu! Moderatorica genijalna, izvrsno pripremljena i sve pohvale za vođenje panela!
Zanimljivi su i rezultati istraživanja, koje je predstavila Hrvatska gospodarska komora.
Prema istraživanju:
- 43% pripadnika generacije Z često koristi AI
- 55% generacije Z koristi AI u poslovne svrhe
- čak 45–54% ispitanika navodi da se još nije susrelo s AI-em na poslu
- više od 50% smatra da AI olakšava svakodnevnicu
A sada dolazi ono što vidim u praksi. Kroz rad s tvrtkama i in-house edukacija, moj dojam je da je stvarna primjena AI-a već danas značajno veća od onoga što istraživanja pokazuju. Zato što velik broj zaposlenika koristi AI alate svakodnevno, ali to ne komunicira interno niti organizacije to još uvijek sustavno prepoznaju. Drugim riječima, AI se već koristi, ali često “ispod radara”.
I tu vidim najveću priliku. Tvrtke koje prve osvijeste i strukturiraju korištenje AI-a unutar timova imat će ogromnu prednost:
Ne radi se više o tome hoćete li koristiti AI, nego kada ćete shvatiti da ste već trebali početi. 😊
Hvala Hrvatskoj gospodarskoj komori na pozivu i odličnoj organizaciji!