11/03/2016
Nemam vremena
.. pisati tekstove... družiti se s dragim ljudima... otići na masažu, napraviti si kupku, učiniti nešto što me opušta... otići na odmor bez mobitela, laptopa, zadataka koje treba obaviti čim prije... za osjetiti što je ono što stvarno želim biti, za ono što stvarno želim činiti.
Koliko p**a ste rekli rečenicu "Nemam vremena", dajući prednost onome što se treba učiniti pred onim što želite činiti? Koliko p**a ste, iako je cijelo vaše biće željelo nešto drugo, nastavili s prekovremenim radom ("U današnje vrijeme se to mora, mogu biti sretna što dobivam redovno plaću."), sređivanjem stana ("Kakva bih ja to osoba bila da ne operem suđe dva dana??"), druženjem s ljudima s kojima se ne osjećate ugodno ("Već su nas tri p**a zvali na večeru, red je da jednom i odemo."), brigom o starim roditeljima ("Neće živjeti zauvijek, ne mogu biti sebična."), djeci ("Sutra joj je test iz kemije, moram odvojiti par sati da se pripremimo za njega"), ... Koliko p**a ste stavili svoje želje, čežnje, maštarije, snove na zadnje mjesto na ljestvici prioriteta, iza želji, čežnji, maštarija i snova svojih šefova, roditelja, partnera, djece, prijatelja, poznanika?
Čemu to? Naravno da postoje stvari koje se moraju napraviti i koje nisu pretjerano ugodne ni ispunjavajuće (zubar, ginekolog, plaćanje računa, ...). Ali ako se okrenem na protekli dan, tjedan, mjesec i primijetim da sam puno više vremena posvetila onome što trebam činiti, umjesto da radim ono što želim činiti, onda imam problem.
Zašto pretvaramo svoj život u neprekidni niz obaveza? Zašto trčimo, kao mali hrčak u svom kotaču, sve brže i brže, kad ionako ostajemo cijelo vrijeme na istom mjestu? Možda imamo nešto više novaca (ili smo barem uspjeli platiti skoro sve režije za ovaj mjesec), možda smo dragi jednoj osobi više, ili nam je šef tri p**a više toplo stisnuo ruku, ali u kontekstu našeg (nadajmo se dugovječnog) života, na istom smo mjestu.
Gdje su naši snovi? Život o kakvom smo maštali kad smo bili djeca ili tinejđeri? Što nas sprečava danas, ovdje, sad da plešemo, pjevamo, pišemo, crtamo, sviramo, počnemo se baviti novim sportom ili krenemo učiti novi jezik? Da radimo stvari koje nas vesele, opuštaju, pune nam baterije, otvaraju nam srce i čine nam život punijim, kvalitetnijim, životnijim?
Ako bi barem na tren zastali i zapitali se što je ono što Vi želite, za čim Vaše srce žudi, što bi to bilo? S kojim ljudima se stvarno želimo družiti, danas, sutra, ovog tjedna? Kad novac ne bi bio upitan, kojim poslom bi se bavili? Kad bi netko preuzeo sve naše obveze na tjedan dana, kako bi provodili dane? Što bi radili? Što ne bi radili? Kad ne bi bilo posljedica, koje bi si iskustvo priuštili?
Što je to što nas sprečava danas da učinimo ili barem počnemo planirati bilo što od toga?
Kad napuštamo ovaj svijet, ne žalimo za neplaćenim režijama, neopranim prozorima i "reda radi" domaćicom i 20dkg kave koje nismo kupili ljudima koji nam nisu dragi. Žalimo za životom koji nismo proživjeli, a ne za obavezama koje nismo ispunili.
Kad kažem "Nemam vremena za... užitak, odmor, veselje", što time zapravo kažem? Kažem da nemam vremena za sebe. Nemam vremena za život.