23/04/2026
A klímatisztítás nem csak egy „úri huncutság”, és nem is csak arról szól, hogy ne legyen poros a gép. Ez konkrétan az egészségedről és a pénztárcádról szól. Íme, miért ne hanyagold el soha:
1. A „láthatatlan lakótársak” ellen
Hűtés közben a klíma belsejében folyamatosan párás, nedves a környezet. Ez a sötét, nyirkos hely a baktériumok, gombák és a hírhedt Legionella kedvenc tanyája. Ha érzel egy kis „poshadt” vagy „ecetes” szagot a gép bekapcsolásakor, az már régen rossz: ilyenkor milliónyi láthatatlan spórát fúj rá a gép az arcodra, ami allergiát, köhögést vagy súlyosabb tüdőgyulladást is okozhat.
2. A pénztárcád ellensége: a kosz
Képzeld el, hogy egy sűrű szövésű sálon keresztül kellene lélegezned futás közben. A klíma is így érzi magát, amikor a szűrők és a belső lamellák tele vannak porral és szöszökkel:
Többet fogyaszt: A gépnek sokkal nagyobb erővel kell szívnia a levegőt, így a villanyóra gyorsabban pörög.
Kevésbé hűt/fűt: Hiába tekered le 18 fokra, ha a por „szigeteli” a hőcserélőt, nem fogja tudni átadni a hideget.
Hamarabb tönkremegy: A túlterhelt kompresszor idő előtt megadhatja magát, a javítás pedig tízszer annyiba kerül, mint egy tisztítás.
3. Mit tehetsz te, és mit a szerelő?
Sokan azt hiszik, ha kimossák a műanyag hálót a csap alatt, azzal készen is vannak. Ez fontos, de csak a munka 10%-a:
Házilag: Kéthetente (intenzív használatkor hetente) érdemes a porszűrő hálókat folyó víz alatt lemosni. Ezt bárki meg tudja csinálni.
Szakemberrel: Évente legalább egyszer (ha fűtesz is, akkor kétszer) hívj szerelőt! Ő speciális vegyszerrel fertőtleníti a belső részeket, ahová te nem látsz be, és ellenőrzi a gáztöltetet is.