20/02/2021
Logistyka opakowań
W dzisiejszym świecie , który coraz bardziej jest nastawiony na proekologiczne systemy logistyczne warto zwrócić uwagę na pojęcie logistyki odzysku.
W krajach zachodniej Europy już dawno temu wprowadzono wiele udogodnień odnośnie opakowań wielorazowego użytku. W naszej Ojczyźnie oraz powszechnej świadomości Polaków opakowanie wielokrotnego użytku jest bardzo znikome. Większość rodaków uważa iż tylko butelka po piwie jest używana kilka razy gdyż tak na prawdę w każdym sklepie spożywczym czy monopolowym można je zdeponować i to też nie wszystkie ponieważ nie każdy browar wdrożył system kaucyjny.
Taki właśnie system został wdrożony w Niemczech 1 stycznia 2003 roku na opakowania bezzwrotne czyli puszki oraz plastikowe butelki. Niemcy od tego czasu bardzo zmodyfikowali system kaucyjny między innymi przez wprowadzenie ujednoliconych butelek plastikowych wielokrotnego użytku.
Czym różni się zwykła plastikowa butelka od butelki plastikowej wielokrotnego użytku? Przede wszystkim tym , że przy odpowiedniej produkcji tego typu rozwiązania można ją wprowadzić do obrotu ponownego około 40 razy. Ważne przy wprowadzaniu takiego systemu w danym kraju jest standaryzacja rozmiarów tego typu butelek. W naszym kraju oznaczało by to powrót do starego podziału sprawdzonej pojemności butelek czyli 0.5L , 1L oraz 2L. Co do puszek Niemcy rownież poradzili sobie z tym wyśmienicie i rownież wprowadzili system kaucyjny. Jak to wygląda w praktyce ? Każdy kto wybiera się na zakupy zabiera ze sobą puste opakowania po napojach czy to w puszce czy plastiku. Następnie w sklepie stoi automat do którego wrzucamy te opakowania , który skanuje kod i liczy ile zdeponowaliśmy danych butelek czy też puszek. Po zakończeniu jest drukowany paragon kaucyjny na którym widnieje suma pieniędzy które możemy wydać na zakupy w danym sklepie za zdeponowane opakowania (butelki, puszki).
◦ Czy wg. Was taki system w Polsce by się przydał ?