17/04/2019
Incep cu sfarsitul:
Pana sa dau de acest service, ( service partener Samsung, Samsung nu practica asemenea fel de facturare, u cred ca Samsung le trimite piesele necesare la gramada cu numele de Servisare, asta le este reclama in exterior - Samsung - ) nu stiam ca exista facturare la gramada, adica transportul ( 100lei), manopera ( 150lei) si piesa inlocuita ( 250lei) pot fi facturare intr un singur cuvand si anume " Servisare 500lei. D**a 2 ani de zile mi -am dat seama de ce factureaza asa, vand piese doar verbal, la tine in produs nu ajunge nimic si Nu poti dovedi nimic.
1. Sistemul classic si corect este acel ce iti face factura detaliata, ti a schimbat o piasa? Ti - specifica in factura alaturi de manopera si ce mai se face, cu siguranta ei nu cumpara piese cu titlu de "servisare". va imaginati 10 piese diferite sa fie scrise intr un singur cuvant - Servisare - Cine naiba stie cat costa o piesa si costa celelalte, este aiurea, nu?
2. Sistemul Servisare practicat de acest "service" care nu este corect d**a parerea mea, acest sistem de facturare le permite sa te faca de bani frumosi, poate sunt cuvinte grele dar asta e realitatea, de ce nu scriu si ei pe factura exact cm isi primesc piesele? Pai, de ce ar scrie? Din 3 clienti ca mine poti face 1.000lei zilnic numai dintr un cuvant. Asa ca
Nu acceptati de la acest service sau de la oricare service facturi dubioase, adica, piesa care tocmai ti a fost "schimbata" este trecuta ca servisare, la gramada asa, Servisare 500lei, numai tu stii ce reprezinta acei bani, daca ii intrebi pe ei d**a 3 zile habar nu au ce reprezinta ca nu scrie nicaieri ce reprezinta acei bani, tu ca client nu ai nicio dovada ca ti a fost schimbata vreo piesa, ai specificata o suma, acest sistem de facturare le permite sa incaseze bani fara sa iti schimbe vreo piesa, orice service care nu isi pacaleste clientii, isi detaliaza banii pe factura, de ce sa nu o faci? Daca tie ti a intrat in firma o pisa de 250lei cu nume si serie, cm o revinzi? Cu servisare? Servisare poate sa insemne orice piesa, nu se face asa ceva intr un service corect, oriunde am avut probleme mi a specificat pe factura banii incasati. Cu sistemul " SERVISARE" poti sa incasezi bani fara numar. Eu inteleg ca presteaza servicii, multa lume face asa ceva dar culmea e ca altii fac facturi corecte ei nu, de ce? Fac bani frumosi din vanzarea de cai verzi pe peretii buzunarului tau. Povestea intreaga aici: https://www.facebook.com/2461135970582686/photos/p.2510705772292372/2510705772292372/?type=1&theater
P.S. Pentru seful acestui service, ne ati pacalit cu 400lei, tot atatia bani vom baga in reclama, asta ca sa vedeti ca suntem dispusi sa mai pierdem inca 400lei , macar facem un bine viitorilor vostri clienti, nu vor mai fi inselati de voi, va veti practica meseria, nu veti mai adauga pe factura sume a unor piese ce n au fost schimbate niciodata. Frumos ar fi ca lumea sa va evite pana va schikbati acest sistem necurat, OPC si ANAF nu permite acest sistem, cm ar fi pe bonul fiscal al unui magazin alimentar sa scrie la final, produse alimentare 200lei, serios? Gasesti ceva expirat, cm te duci inapoi? Stiti, pe bonul asta am si eu acest produs expirat, intelegeti ce penibil este pentru client acest sistem ticalos? Esti bagat in tomberon din prima clipa cand ai acceptat asemenea factura. Bine, in cazul meu pe factura exista doua produse de care eu nu am beneficiat. Cand mergi la service, mergi cu incredere, cand primesti produsul reparat nu te apuci sa il desfaci sa vezi ce piese noi ai ca nu te pricepi si nici nu este indicat sa te bagi in ceva ce nu intelegi.