Simona Gabriela-Nastase

Simona Gabriela-Nastase IMPREUNA GASIM SOLUTII SI CONSTRUIM VIITORUL !

23/03/2025

Alan J. Kuperman, profesor la Universitatea din Texas, Austin, unde predă cursuri despre strategie militară și gestionarea conflictelor, susține că narațiunea predominantă despre războiul din Ucraina a fost disto...

09/03/2025
26/01/2025
25/12/2024

Cu mult timp în urmă, în regnul animal, o oaie 🐑 a văzut un leu 🦁 plângând într-o cușcă.
Leul a implorat oaia să-l salveze, făgăduindu-i că nu o va mânca, dar oaia a refuzat. După multă convingere, oaia a deschis cușca leului.

Leului îi era foarte foame, căci era în cușcă de zile bune fără mâncare. A apucat repede oaia ca să o mănânce, dar oaia i-a amintit de promisiunea lui. Încă se certau când au trecut alte animale și au încercat să afle ce s-a întâmplat. Leul și oaia și-au spus fiecare partea din poveste, dar de frică și pentru a câștiga favoarea leului, toate animalele s-au alăturat leului, cu excepția țestoasei care pretindea că nu înțelege întregul scenariu.

Țestoasa🐢 îi cere apoi leului să-i arate unde era înainte ca oile să-l salveze. Îl întreabă din nou: "Erai înăuntru sau afară când a venit oaia? Leul spune că era înăuntru. Țestoasa zice din nou: "ok, intră, să vedem dacă e greu înăuntru." Leul a intrat, iar țestoasa l-a blocat 🔐 din nou în cușcă.

Uimite, celelalte animale au întrebat-o pe țestoasă „de ce”, iar aceasta a răspuns:
„dacă îi dăm voie să mănânce azi oaia, mâine îi va fi din nou foame și nu știm cine va fi următorul dintre noi care va fi mâncat mâine”.

Morala acestei povești.

Nu susține răul azi pentru că nu te afectează direct, mâine poate fi rândul tău.

😉
13/12/2024

😉

17/09/2024

"Sfaturi:

1. Mergi 10 până la 30 de minute zilnic
2. Stai în tăcere cel puțin 10 minute pe zi
3. Ascultă muzică bună în fiecare zi
4. Trăiește cu cei trei E-uri: energie, entuziasm și empatie
5. Citește o carte
6. Visează mai mult când ești treaz.
7. Încearcă să faci alți oameni să zâmbească
8. Șterge dezordinea din viața ta și lasă noua energie să curgă.
9. Nu-ți pierde timpul prețios cu critici, lucruri trecute, gânduri negative. Mai bine investește-ți energia în pozitivul prezentului.
10. Înțelege că viața este o școală și ești aici pentru a învăța Problemele sunt lecții care vin și pleacă; ceea ce înveți din ele durează toată viața
11. Nu rata ocazia de a îmbrățișa alți oameni
12. Renunță la judecățile inutile
13. Nu te lua atât de în serios; nimeni altcineva nu o face
14. Nu trebuie să câștigi fiecare argument; acceptă să nu fii de acord și învață de la celălalt
15. Nu-ți compara viața cu a altora;
16. Nimeni nu se ocupă de fericirea ta, decât tu însuți
17 . Amintește-ți că nu controlezi tot ce ți se întâmplă, ci ceea ce faci cu el
18. Învață ceva nou în fiecare zi.
19 . Ce cred alții despre tine nu e treaba ta
20. Apreciază-ți corpul și ai grijă de el
21. Indiferent cât de bună sau rea este situația, va trece
22. Munca ta nu va avea grijă de tine când te îmbolnăvești; prietenii tăi vor. Păstrați legătura cu ei.
23. Scapă de tot ce nu este util, frumos sau distractiv
24. Invidia este o pierdere de timp; ai deja tot ce îți trebuie
25 Ce e mai bun abia acum urmează să vină
26. Sună-ți membrii familiei des și trimite-le mesaj spunând că te gândești la ei
27 În fiecare seară înainte de culcare mulțumește pentru ziua primită și realizată
28. Amintește-ți că ești prea binecuvântat ca să fii stresat
29. Bucurați-vă de călătorie. Ai o singură șansă, profită de ea.
30. Viața este frumoasă, deschide-te fiecărei clipa."

Sursa: Laureano G Gonçalves

Cum să atragi în viața ta ceea ce îți dorești, să accepți ceea ce îți oferă Universul, dar și să faci lucrurile să se întâmple, descoperi în cartea „Atingerea magică a iubirii” pe care o găsești în primul comentariu, jos: 👇

24/08/2024
20/08/2024

"CUPLU TOXIC"

Nu este adevărat că El suferă din cauza ta.
Suferă pentru că era deja nefericit înainte să te cunoscă pe tine ( tu doar îi apeși butoanele deja existente, acele răni din mica copilărie)

Nu este adevărat că ea devine „deprimată” pentru că îi lipsește dragostea ta.
Era deja deprimată înainte să te găsescă pe tine. ( relația ei cu tatăl în mica copilărie)

Nu este adevărat că El a devenit gelos pentru că ești prea sociabilă.
Era deja gelos pentru că nimeni nu l-a învățat să se prețuiască.( relația cu mama lui din mica copilărie)

Nu este adevărat că se simte abandonată, ea de fapt nu poate să te controleaze.
Se simțea deja singură înainte de a intra în viața ta. ( ea a fost abandonata în mica copilărie se sexul opus)

Nu este adevărat că El a devenit dependent pentru că „Te iubește prea mult”.
El era deja dependent și nesigur înainte să te iubească. ( relatia de iubire dintre el și mama lui)

Nu este adevărat că Ea are nevoie de sărutările tale pentru a se simți în siguranță.
Era deja nesigură înainte să se întâlnească cu tine. ( relatia ei cu tatal din mica copilarie si sentimentul de nesiguranta dobandit de la tata)

Nu este adevărat că El vrea să fie alături de tine pentru a te „proteja”.
El era deja un om posesiv înainte să intre în viața ta. ( relatia lui cu mama care era posesiva)

Nu este adevărat că EA nu poate trăi fără tine și vrea să moară.
Era deja o femeie bolnavă/imatură emoțional înainte să intre în viața ta. ( relatia cu tata una abuziva, ea doar proiecteaza și retraieste inconștient cu partenerul acelas tipar pe care tatăl ei îl avea cu ea în mica copilărie)

Nu este adevărat că există cupluri „toxice” există oameni nevindecati, răni nevindecate.
Ei doar se atrag, se întâlnesc, se oglindesc, și așa apare suferinta, din necunoaștere!

Ceea ce se întâmplă exista deja în fiecare, multitudinea de dureri latente exista în fiecare încă din mica copilărie. Doar că ele la maturitate se oglindesc în partener și așteaptă doar să fie vazute și vindecate.
Iar acea muncă nu corespunde nimănui, nici măcar partenerului.
Doar de TINE depinde totul.
Începe cu tine, cu emoțiile tale, cu gândurile tale, cu copilăria ta, și ai să vezi ce frumos se transformă viata ta. Asumarea și curajul de-a săpa în adâncul vieții te va descătusă de tot ce era toxic și nefericit.

Nimeni din exterior nu este vinovat de absolut nimic, i-ai atras pe viabratia pe care o emiți, i-ai atras fix ca să oglindească ceea ce ție nu-ți place, i-ai atras pentru binele tău suprem, ca să înțelegi că dezvoltarea și creșterea nu se opresc niciodată și ca este necesară sufletului tău.

Educându-te zi de zi și cunoscându-te pe tine însuți devi un OM mai frumos, mai luminos, mai echilibrat, mai înțelept, mai matur și plin de viată, fără așteptări sau laude din partea nimănui. Traiești liber, fericit și împlinit.
Este minunat sentimentul când ști că nu complici viața nimănui și că datoria ta este să te ocupi numai de tine."

Address

Strada Calafat , Nr. 9
Targoviste
130142

Website

Alerts

Be the first to know and let us send you an email when Simona Gabriela-Nastase posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Contact The Business

Send a message to Simona Gabriela-Nastase:

Share