20/05/2017
O scrisoare de la o albina:
“Scrisoare catre un prieten”
Eu sunt o albina.
Te-ai apucat de stuparit dar nu-i usor.
Este o munca tare grea.
Orice ai face sa te gandesti la mine si numai la mine.
Eu o sa fiu cea mai mare grija a ta si cea mai mare dragoste a ta.
Viata mea e scurta,in mostenirea pe care ti-o voi lasa eu este asa de mare ca ar trebui sa-mi faci altar de aur.
Pentru mine trebuie sa inveti.
Eu sunt o enigma.
Cu cat ma vei cunoaste mai bine,cu atat vei sti mai bine obiceiurile si toanele mele,cu atat va fi mai bine pentru noi doi.
Sa te gandesti ca tu nu poti fi sanatos daca eu sunt bolnava,tu nu poti fi bogat daca eu sunt saraca.
Nu eu te-am ales pe tine,ci tu m-ai luat sa ma cresti.
Eu iti multumesc dar nu ma chinui, nu ma fura.
Daca furtul este singurul tau gand du-ma inapoi la cel care ma iubeste.
Eu traiesc pe langa casa ta dar nu sunt domestica. las sa-mi iei ceea ce-mi prisoseste.
Nu baga toata mana in agoniseala mea.
Lacomia ta pe mine ma va pierde, iar fara mine vei deveni sarac si sufletul tau va deveni pustiu.
Daca tu gresesti ma manii si te intep.
Mor,insa moartea mea pe tine te face mai sanatos.
Nu te grabi cand lucrezi cu mine.
Cu cat esti mai calm,cu atat eu sunt mai blanda.
Ai grija sa-mi fie casa curata, da-mi tot timpul de lucru, apara-ma de boli si dusmani si lasa-ma pe mine si pe suratele mele sa te rasplatim d**a puterea noastra, iar tu nu uita ca puterea noastra sta in numarul nostru.
As vrea sa-ti mai spun un secret.
Sa stii ca noi,asa salbatice cm suntem te iubim tare mult.
Nu-i asa ca si tu ne iu...
o albina"